Pilsēta, kur trušiem mājas

Autors «Latvijas Avīze»

30. maijā plkst. 13.30 Bauskas rajona Vecumnieku pagasta «Bērzēs» tiks atklāta Latvijā pirmā Trušu pilsētiņa.

Šīs idejas autors un īstenotājs Ojārs Narvils aicina līdzi ņemt pa burkānam – tā būs savdabīga ieejas maksa, kas papildinās pilsētiņas iemītnieku ēdienkarti. Atklāšanas pasākumu vadīs Liepājas ceļojošā leļļu teātra «Maska» aktieri Agita un Pēteris Trupi. Kad pirms kāda laika galdnieks Ojārs Narvils nolēma no Rīgas pārcelties uz Bauskas rajona Vecumniekiem, viņam ne prātā nenāca veidot Trušiem pilsētu. Ikdienā Ojārs gatavoja koka kāpnes, mēbeles, galdus. Tad dzīve apmeta kūleni un viņam bija jāizlemj, ko darīt turpmāk.

«Ar sirdi jutu, ka gribu palikt Vecumniekos, bet sapratu – man ir vajadzīgs sevi pēc iespējas vairāk noslogot,» atceras Ojārs. «Bērnībā man bija sapnis – izveidot savu parku. Tā radās doma par trušu pasauli, kur katram dzīvnieciņam būtu sava neparasta mājiņa. Tagad dažās no tām dzīvos truši, kuru šķirnes varēs apskatīt vienīgi pie manis, piemēram, satīni.»

Īstenot ieceri Ojāram Narvilam palīdzēja viena no zinošākajām trušu ciltslietu speciālistēm Latvijā Ranta Legzdiņa un veterinārārste Dace Kaula. Truši iegādāti gan Vācijā un Čehijā, gan citviet Eiropā. Šobrīd Trušu pilsētiņā mīt 65 šķirņu truši, taču Ojārs sola – līdz rudenim būšot jau ap simts dažādu šķirņu. Katram trusim ir cilts apliecība. Tajā ierakstītas 5 – 6 iepriekšējās paaudzes, lai pārojot izvairītos no radniecības.

Pērnruden tapa pirmā trušu ģimenes mājiņa. Pašlaik uzceltas jau 35 mājiņas – cita par citu interesantākas, gatavotas no finiera, koka, akmens šķembām. Vienai no tām ir pat sarkankoka jumts, kāda cita veidota kā debesskrāpis – ar stikla sienām. Ojāram izveidojusies laba sadarbība ar kaimiņu, kuram pieder viesu māja, pirts un zivju dīķi. Tie, kas brauks skatīties Trušu pilsētiņu no tālienes, varēs tepat arī sarunāt naktsmājas. Rudens pusē Trušu pilsētiņas saimnieks iecerējis uzbūvēt tējnīcu, kurai draugs atvēlējis vecu guļbūvi.

Ojārs ir pārliecināts, Latvijai viņa projekts ir vajadzīgs: «Es gribu bērniem un arī sirmgalvjiem parādīt, ka trusis nemelo. Ja trusim sāp, viņš nekavējoties to parāda ar acīm. Jo visu var noslēpt, tikai acis saka patiesību