Trušu pilsētiņa priecēs lielus un mazus

Autors «Bauskas Dzīve»

Vecumnieku pagasta iedzīvotājs Ojārs Narvils īsteno neparastu projektu — veido īpašu pilsētu, kurā būs aplūkojama Eiropā plašākā šķirnes trušu kolekcija.

Pašvaldības lauku attīstības speciāliste Anita Smilškalne sacīja, ka Ojāra uzņēmību un darbīgumu varot tikai apbrīnot. Viņš ir konsultējies, kā izvēlēto nodarbošanos oficiāli sakārtot un noformēt. Jaunais projekts varētu piesaistīt dažādu sabiedrības slāņu interesi un tādējādi arī popularizēt Vecumniekus vēl plašāk.

O. Narvils ir profesionāls galdnieks un pats izgatavo pūkaiņiem mītnes. Viņš atklāj, ka pašlaik kolekcijā ir 65 šķirņu truši, bet līdz rudenim šķirņu skaits varētu tuvoties simtam. Ojārs ir atradis labu sadarbības partneri Čehijā, kurš 30 gadu nodarbojas ar garaušu audzēšanu un tagad palīdz papildināt Vecumnieku kolekciju, braukādams pa citām Eiropas valstīm. Latvijā lielākās padomdevējas neparastās pilsētas veidotājam ir mūsu valsts vecākā trušu audzētāja Ranta Legzdiņa un veterinārārste Dace Kaula. O. Narvilam nav ilgi krātas pieredzes truškopībā, bet šai nozarei viņš nežēlo līdzekļus un enerģiju. «Ja pirms pāris gadiem kāds būtu teicis, ka pievērsīšos truškopībai, uzskatītu viņu par dīvainu. Taču dzīvē neko iepriekš nevar paredzēt…»

Leontīna Grinberga, «Robežnieku» saimniece, ir sajūsmā par jauno kaimiņu: «Tik pozitīvs un darbīgs cilvēks. Viņa vērienīgie plāni arī mūsu darbošanos lauku tūrismā aktivizēs. Jau diezgan ilgu laiku domāju, kā popularizēt «Robežniekus» ārpus Latvijas. Ojārs to piedāvāja, un tas ir kolosāli, ka pavisam netālu no mūsu mājām top tik neparasta pilsētiņa. Ne reizi vien, uzņemot viesus, pārdzīvojām, ka nevaram viņiem piedāvāt kāda interesanta objekta apskati. Domāju, daudziem patiks aplūkot trušu mītnes. Pat neticami, kā var pārvērsties kādreizējā minerālmēslu noliktava.»

Ojārs stāsta, ka Lieldienās viņš piedalījies «Pūkainajās dienās Ķīpsalā» un iepazīstinājis izstādes apmeklētājus ar jaunās pilsētas ideju. Interesenti varēja aplūkot trušu namiņus un iepazīties ar to 13 šķirņu garaušiem. O. Narvila ieceri pamanījusi ne tikai starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība «BT 1». Trušu namiņi bija aplūkojami arī Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un Botāniskajā dārzā Rīgā.

Jau ar 10. maiju topošajā trušu pilsētā, kas atrodas netālu no Vecumnieku centra, braucot Ķeguma virzienā, gaidīs pirmos apmeklētājus — bērnudārzu un skolu audzēkņus. Apmeklējumus var pieteikt dienā un vakara stundās, kad pilsētiņu izgaismo laternas. Ojārs skaidro, ka pamazām pūkainos pilsētiņas iemītniekus jāsāk pieradināt «uzņemt» viesus. Pēkšņa un liela drūzma trušiem var būt traucējoša, pat bīstama.

O. Narvils ir pateicīgs Vecumnieku vidusskolas 10.b klases audzēkņiem, kuri cītīgi palīdz brīvdabas objekta veidošanā: «Jaunieši ir izdarījuši ļoti daudz. Pirms apkārtnes sakopšanas šeit bija īsti džungļi. Arī vasaras brīvdienās viņi būs nodarbināti trušu pilsētiņā.»

Objekta pirmās kārtas atklāšana paredzēta 30. maijā, kad iemītnieku lietošanā un apmeklētāju apskatei tiks nodoti pirmie 35 namiņi. Apmeklētāji varēs iepazīt visdažādākās šķirnes ģimenes — holanderus, čehu tauriņus, hermelīnus un citus. Blakus trušu pilsētai būs arī bērnu rotaļu laukums. Atklāšanas dienā paredzēta plaša atpūtas programma, ieradīsies arī Liepājas Leļļu teātris.